Mittwoch, 16. Mai 2012

Kücük prens - Der kleine Prinz

Küçük Prens (Fransızca Le Petit Prince) Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry'nin en ünlü romanı. 1943'te yayımlanmıştır. Roman New York'ta bir otel odasında yazılmıştır. Kitapta Exupéry'nin çizimleri de bulunur.

Basit bir çocuk kitabı gibi görünen ama aslında yaşam, sevgi ve aşk hakkında derin anlamlar içeren  KüçükPrens'te bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü'ne düşen pilotun Küçük Prens'le karşılaşması ile başlayan kitapta Küçük Prens'in ağzından Saint-Exupéry, insanların hatalarını ve aptallıklarını, büyüdükleri zaman unuttukları basit çocuk bakışını vurgular.


Bu kitabi tam yaklasik 5 sene önce okulda okumustum ve acikcasi pek bana hitap etmemisti. Dolabimda tekrar okumam icin beni bekliyordu ve bu sefer hem türkcesini ve almancasini tekrar okudum. Merak edenler ve okumak isteyenler varsa Türkcesini buradan okuya bilir. Kücük Prens
"Bir yıldızda yaşayan bir çiçeği seviyorsanız, geceleyin yıldızlara bakmak hoştur. ve geceleri gökyüzüne bakarsın. herşeyin çok küçük olduğu gezegenimi gösteremem sana.. belki böylesi daha iyi. yıldızım senin için herhangi bir yıldız olsun. böylece gökyüzündeki bütün yıldızlara bakmayı seveceksin..."

1 Kommentar:

  1. En sevdigim kitaplardandir. :-) Allah sükürler olsun ki orjinalinden okumayi ve daha da keyif almayi nasip etti bu kitaptan. Sevgiler. :-)

    AntwortenLöschen

Yorumlariniz icin tskler :)