Montag, 9. Januar 2012

Mutlu evlilik ve iliski icin 40 ipucu

Kizlarrrrrrrr bugün face´de öyle bakinirken, cok sevdigim ve sürekli kitaplarini okudugum yazarin "Mehmet coskundeniz" sayfasinda bu mutlu evlilik ve iliski icin 40 ipuclarini buldum ve sizlerle paylasmak istedim. Evlenmek isteyen kizlar veya evli olanlar ve hatda iliskisi olanlar icin faydali olabilir.Ben sahsen cok faydali buluyorum ve bu ipuclarin bir cogunu bilsemde insan unutaniliyor.Bence bu ipuclarini sürekli gözden gecirmeliyiz.


1- Evliliğin aynı zamanda bir hayat ortaklığı olduğunu unutmayın. Ve ortağınıza hiçbir konuda asla yalan söylemeyin.
2- Siz birbirinizin düşmanı değilsiniz. Tartışmalarınız olabilir ama kin tutmayın, birbirinizden intikam almaya kalkışmayın.
3- Sizin için önemsiz olan şey eşiniz veya sevgiliniz için önemli olabilir Önemsediği şeylere saygı gösterin bu konuda konuşursa dinleyin.
4- Gün içinde eşinizin, sevgilinizin hatırını, ne yaptığını mutlaka birkaç kez sorun. Bu, ona verdiğiniz değeri ve önemi gösterir.
5- Eşinizin ya da sevgilinizin beğenilerini aklınızda tutun. Bu beğenilere uygun küçük sürprizler hazırlayın.
6- Bağlılığınız evlilik kurumuna değil, eşinize olsun. Zaten ancak kendinizi eşinize bağlı hissederseniz evliliği yürütebilirsiniz.
7- İlişkinizdeki en küçük bir sorunda ilk seçenek olarak ayrılmayı aklınıza getirmeyin. Bu sorunu çözecek birçok yol olduğunu unutmayın
8- Evlilikte ve ilişkide "Biz" vurgusu çok önemlidir. "Biz" sözcüğünü ne kadar kullanırsanız, eşinizin, sevgilinizin güveni o kadar artar.
9- Her konuda her zaman aynı şekilde düşünmek zorunda değilsiniz. Fikir ayrılığınız bir problem değil, sizin zenginliğinizdir.
10- Tartışmada kelimeleri iyi seçin. Ayrıca vücut dilinize de dikkat edin. Yüz İfadeni sevgilinizden, eşinizden 'nefret eder' gibi olmasın.
11- Zamanla çiftler arasında özel bir dil gelişir. Bu, kimsenin bilmediği bir dildir ama sizin bağlılığınızı yansıtır. Bu dili koruyun.
12- Eşiniz, sevgiliniz hakkında kendisine iyi bir şey söylemek istiyorsanız bundan kaçınmayın, üstelik bunu aklınıza geldiği o an söyleyin.
13- Çiftler zorluklar karşısında güç birliği yapmalıdır. "Senin sorunun" demek yerine "Bizim sorunumuz" deyip birlikte çözüm aramalıdır.
14- Birbiriniz hakkındaki olumsuz düşünceler ilişkinizi yıpratır. Bu olumsuz düşünceleri yok etmenin ilk adımı sevgilinizi anlamaktan geçer.
15- Eşinizin ailesi ile iyi ilişkiler kurun. Ama birincil önemdeki ailenin eşiniz ve sizin kurduğunuz yeni aile olduğunu sakın unutmayın.
16- Geleceğinizle ilgili kararları ortak verin, birlikte plan yapın. Kararlarınızı alırken aileleriniz de dahil buna kimseyi ortak etmeyin.
17- Eşiniz, hayatta güvenebileceğiniz ilk ve en önemli kişidir. Bu nedenle başka herkesten daha değerlidir. Bunu ona da hissettirin.
18- Evlilik ve ilişkdeki sıkıntda size ilk yardımcı olcak kişi eşiniz veya sevgilinzdir. Onunla ilgili sıkıntnızda ilk yardmı ondan isteyin.
19- Şüphe ve takip kip evliliği, ilişkiyi kemirir. Eşinizin, sevgilinizin her hareketini takip ederseniz bunun altından kalkamazsınız.
20- Aileleriniz hakkında olumsuz düşüncelere sahip olabilirsiniz. Ama bunu ona aktarırken kötü, yaralayıcı hakaretamiz sözcükler kullanmayın.
21- Birbirinize duyduğunuz saygı, sevginin perçinleyicisidir. İnsan sevdiğine saygı duyar. Birbirinize yaralayıcı kelimeler kullanmayın.
22- Geçmişte zorlukları aşıp evliliğinizi, ilişkinizi yeniden rayına oturttuysanız artık o kötü günleri anmayın. Yeni anılar biriktirin.
23-Çocuk evliliği kurtarmaz. Evlilik yolunda gitsin diye çocuk yapmayın Çocuğunuz varsa da ona duyduğunuz sevgiyi, eşinizden çalmayın.
24- Eşinizin, sevgilinizin sadakatini sınamak için oyunlar oynamaya kalkmayın. Ortaya çıkacak sonuçtan siz sorumlu olursunuz.
25- Sevgi sözcükleri konusunda cömert olun. "Sevdiğimi biliyorsun ya" diyeceğinize "Seni seviyorum" deyin.
26- Eşinizin, sevgilinizin incindiğini, kırıldığını bildiğiniz davranışları tekrarlamayın. Onu kızdıracak sözcükleri kullanmaktan kaçının.
27- Her an her şeyi birlikte yapmak zorunda değilsiniz. Ama kendinize ayırdığınız vakitte ne yapacağınızı eşinize sevgilinize söyleyin.
28- Sizden daha eski ve mutlu çiftlerin öğütlerine kulak verin. Tahminlerle yol alacağınıza yaşanmışlıkları örnek alın.
29- Hayatınızı planlamaktan çekinmeyin. Çocuk yapmak, ev almak, otomobil almak gibi konuları bir plan dahilinde hayata geçirin.
30- Evlilik 'katlanmak' demek değildir. İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın. Eşiniz ısrar ederse, bundan hoşlanmadığınızı açıkça belirtin.
31- Karı-koca olmak, sevgili olmaktan vazgeçmek demek değildir. Evlenmeden önce birlikte yaptığınız şeyleri, evlendikten sonra da sürdürün.
32- Başkalarına karşı ne kadar nazikseniz, eşinize karşı da o kadar nazik olmalısınız. Hatta ona, diğerlerinden daha fazla nazik olmalısınız.
33- Eviniz mabedinizdir. Mutlu evlilik, her köşesi mutlulukla döşenmiş evden geçer. Evinizi bir 'yuva' haline çevirmek için özen gösterin.
34- Birbirinizi asla değiştirmeye çalışmayın. Farklılıklarınızı kabul edin. Değişirseniz ya da değişmeye zorlarsanız büyük hata edersiniz.
35- Evliliği yönetmek şirket yönetmek gibidir. Sermayesi emektir, çabadır. Çaba göstermezseniz, şirketinizi halka açmak zorunda kalırsınız.
36- Eleştirilerinizi yalnızken yöneltin Başkalarının önünde birbirinizi eleştirmeyin Hele hele birbirinizin ailesi önünde daha dikkatli olun
37- Cinsellik evliliğin yarısıdır. Karı-koca arasında tabu olmaz. Cinsellik konusundaki sorunlarınızı mutlaka konuşun.
 38- Mutlu cinsel hayat fantezilerle sağlanır. Birbirinize fantezilerinizi anlatın. Rahatsız olduğunuz bir şey varsa bunu da belirtin
39- Hem doyurucu bir cinsellik hem de mutlu bir evlilik için bakımlı olmanız şart. Evlendiniz diye kendinizi salmayın.
40- Çözüm bulmak isterseniz, bulursunuz. Olaylara hep pozitif yönünden bakın ve yapıcı olun. Bir evliliği kurmak zor yıkmak çok kolaydır

Kommentare:

 1. canm çok doğru demiş mehmet ya

  AntwortenLöschen
 2. Guzel bir paylasim olmus canim =D
  Aslinda insan gercekten sevince... onun gozlerine bakmasi yeterli oluyor :)
  Ne zaman nasil konusacagini, ne zaman ne yapacagini insan zamanla ogreniyor =D
  Kabulleniyorsun, alisiyorsun, ayri 2 hayattan 1 ortak hayat cikiyor :D Ask bu iste ya:D

  Sevgilerimle!
  Kiymet

  AntwortenLöschen
 3. gayet güzel öneriler bunlar.ama uygulamam için önce bi sevgili ya da koca bulmam lazım:))))

  AntwortenLöschen
 4. kesinlikle doğru şeyler ben 1o yıllık evliyim ve herşey karşılıklı saygıya dayanıyor güzel paylaşım canım:)

  sevgiler...

  AntwortenLöschen
 5. Anonym9.1.12

  Nerdeyse on yillik evli biri olarak bende bir kac birsey eklemek istiyorum, daha pratik benimkiler sanirim ; )

  - esin eve geldikten sonra hosgeldin dedikten sonra yarim saat sus, yemegini hazirliyabilirsin, cay yapabilirsin, yanina oturabilirsin ama yarim saat boyunca adam bir dinlenmeli ; )

  - Alisveris´e gidince el arabasini o kullanmali ve ona "sukadar kilo et, zeytin vs vs lazim" diyip görevlendirmelisin rahat alisveris yapmak istiyorsan

  - asla esin hakkinda kötü konusma, hak ettiyse bile, sonucta sen onla evlisin ve dolaysiyla o kötüyse sende iyi sayilmassin

  - tartismak ve kavga etmek normaldir, her evlilikte mutlaka olur : )

  Birde etrafimda cok gördügüm icin sunuda söyleyim: anormal bir tipe rasladiysaniz bosuna ugrasmayin adam etmek icin, onun bir es´e degil psikologa ihtiyaci vardir diyin ve kendinize bir yeni sayfa acin...

  AntwortenLöschen
 6. Çok önemli noktalara temas etmissiniz. Bilinmesi gerekenler. Aslinda ip ucuda aldim.. Tesekkürler..

  AntwortenLöschen
 7. Anonym13.1.12

  yarisi bana uymuyor :D demekki evde kalacagim evlenemicem :D bircok seyi yapamam yahu ben.

  AntwortenLöschen
 8. Çirkin Hatun, bu devirde evlenmeye ne gerek var! Çogu evliliklerin nasil hüsran bittigine herkes sahid oluyor. Ilk basta güzel sonra bir bakmisiz ki iki düsman olmuslar.. Aslinda bir yönde çok sanlisiniz.. Kiymetini bilmek gerekir. :-)

  AntwortenLöschen
 9. sevdim bu yazıyı , nişanlıya da okutalım :p

  AntwortenLöschen

Yorumlariniz icin tskler :)