Dienstag, 30. August 2011

Elif Safak...Firarperest


"Firarperest" 

 


Tadına doyulmaz, kimi zaman kışkırtıcı, kimi zaman sakinleştirici ama ruhu hep özgür kalan yazılar…

İnsan ki eşrefi mahlukattır, içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür. Çıkacaksın yollara, kendine doğru git gidebildiğin kadar. Keşif boynumuzun borcudur. Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, Öteki''ni keşfetmek...
(…)
Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına... şaşırmak ölene kadar... şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek... budur son tahlilde Âdemoğullarına, Havvakızlarına kendilerini keşfettirten serüven.
Kendi yorumum:

Yazarin "Ask" adli eserini okudukdan sonra, yeni "Firarperest" adli kitabini okumazsam olmazdi. Ne yazikki bu eserini pek heyecanla okudum diyemem. "Ask" adli romani okudukdan sonra bu kitapda biraz hayelkirikligina ugradim cünkü, bir arastirma yaparak gazeteden alinti oldugunu ögrendim. Yazar bu kitabinda köse yazilarini tekrar degerlendirmis yani günlük gazetelerde yazdığı köşe yazılarını "Firarperest" adıyla kitaplaştırmis.Ama kitapdaki kisa tutulmus konular güzel bir sekilde anlatilmisti.

 Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen

Yorumlariniz icin tskler :)